
A magas vérnyomás mint anyagcserével összefüggő betegség gyakran észrevétlenül károsítja az egész testben végigfutó erek falát. Az erek állapotának legpontosabb tükre pedig a szem.
A magas vérnyomás tünetei a szemben: meszesedéssel kezdődik
A magas vérnyomás által okozott szemtünetek kezdetben minimális észrevehető elváltozások. A legapróbb erek csavarodásának enyhe növekedése jelzi a problémát, amely a vérnyomás rendeződése után visszaállhat a normális szintre.
Eközben viszont a szem erei elmeszesednek, amelyet a környező érfal megvastagodása kísér. Az artériák a találkozási helyeken megnyomják a vénákat, és végül ödéma és vérzés lép fel a sérült helyen.
A magas vérnyomás első tünete a szemben: a szembevérzés
A magas vérnyomás először jelentkező tünete a szembevérzés. A bevérzés oka általában az, hogy a magas vérnyomás megterheli az erek falát, főleg a vénákat. Ha pedig hirtelen felugrik a vérnyomás, az ér megrepedhet.
Ezt a típusú szembevérzést a kötőhártya-vérzésnek nevezzük. Habár néhány hét alatt következmények nélkül teljesen eltűnik, de ez az első figyelmeztető jel is egyben.
A szembevérzés veszélyesebb fajtája az üvegtesti vérzés. A vérzés ekkor betör az üvegtestre, ami további súlyos következményekkel járhat.
A látómezőt befolyásolhatja az elmosódás vagy folt jelenléte, olyan tényezőktől függően, mint a vérzés sűrűsége, mennyisége és helye. A látás kerül így veszélybe: hatására súlyos látásproblémák, sőt látásvesztés alakulhat ki.
Azoknál a betegeknél, akiknél magas vérnyomást diagnosztizáltak, félévente, vagy szükség esetén gyakrabban javasolt szemfenéki vizsgálat és szemnyomás mérés. Ezenkívül javasolt a rendszeres vérnyomás-ellenőrzés és laboratóriumi vizsgálatok elvégzése.